Czy sprawdzenie samochodu przed zakupem po numerze VIN jest skuteczną metodą? Jak do tego podejść, gdzie i czy szukać dobrego dekodera numeru nadwozia. I co to właściwie jest i do czego służy ten „magiczny” VIN.

Sprawdzenie numeru VIN

Bardzo często słyszę od znajomych słowa „a sprawdziłeś go po VIN?” albo „sprawdź sobie VIN i będziesz wszystko wiedział”. Ja zawsze staram się rozprawiać się ze stereotypami i nie toleruję ich. A tak się składa, że te 3 literki V I N, obrosły u nas w jakąś mityczną otoczkę, frazę, hasło klucz, które towarzyszy poszukiwaniu każdego używanego auta. Z tym że do tematu podchodzimy najczęściej niewłaściwie, siedząc godzinami w internecie i wpisując 17-cyfrowy kod gdzie tylko się da. A w sieci roi się od darmowych i płatnych wyszukiwarek VIN. Niestety nie zawsze skutecznych. Dlatego nigdy kurczowo nie trzymałem się sprawdzeniu używanego samochodu po numerze nadwozia. Ta metoda weryfikacji potrafi być szalenie skuteczną częścią składową udanego zakupu, ale zdarza się że prowadzi do błędnych wniosków i usypia naszą czujność. 

 

Co to jest ten magiczny numer VIN

co oznacza numer VIN - Dr Lemon

To nic innego jak charakterystyczny i jedyny w swoim rodzaju numer nadwozia. Posiada go każde auto i jest on unikalny. Czyli nie ma na świecie dwóch aut z takim samym numerem VIN. Jest najbardziej charakterystycznym wyróżnikiem auta, wybity na stałe na nadwoziu, pojawia się we wszystkich dokumentach i formalnościach związanych z autem i jego zakupem. Jest też w stanie dostarczyć Ci przynajmniej podstawowych informacji o aucie. Jakich i dlaczego często pokładamy w nim zbyt duże nadzieje – przeczytasz poniżej.

Fakty dotyczące sprawdzenia samochodu po numerze nadwozia – VIN

Fakty

  • absolutnie każde auto posiada numer nadwozia – VIN (Vehicle Identification Number)
  • numer VIN jest unikalny i nie ma dwóch aut z takim samym numerem
  • pomoże Ci określić pochodzenie pojazdu
  • znajduje się na podszybiu, na tabliczce znamionowej pojazdu (np. w bagażniku) i na wielu innych elementach w aucie, znajdziesz go również w dowodzie rejestracyjnym
  • dzięki niemu ustalisz czy auto nie pochodzi z kradzieży
  • bywa pomocny w ustaleniu podstawowej historii samochodu
  • absolutnie każdy sprzedający powinien podać Ci numer nadwozia, jeżeli ma z tym problem – odpuść temat.

Nie miłe, lecz fakty:

  • dekodery VIN czasami podają błędne informacje
  • nie powie Ci absolutnie nic o faktycznym stanie auta
  • numer VIN bardzo rzadko pomoże Ci w sprawdzeniu przebiegu auta
  • bywa pomocny, ale nie jest żadnym gwarantem uzyskania historii serwisowania auta
  • autoryzowane serwisy marek, które prowadzą historię serwisową pojazdów (np. VW) od kilku lat nie udzielają informacji na temat historii auta
  • historia auta sprawdzana po numerze VIN obejmuje tylko i wyłącznie wizyty w autoryzowanym serwisie
  • nie każde auto sprowadzone z zagranicy uda się sprawdzić po numerze nadwozia

Czy po numerze VIN można zweryfikować przebieg?

sprawdzenie vin a przebieg samochodu - Dr Lemon

Tak, ale tylko w niektórych przypadkach. Płatne dekodery VIN, często dostarczają jedynie masę niedokładnych informacji, które nic nie mówią o stanie auta, jego przebiegu czy historii napraw. Potrafią kosztować kilkadziesiąt złotych, a w żadnym przypadku nie zastąpią fachowego badania przed zakupem. W czasie którego weryfikację numeru VIN i tak masz w cenie. Dlatego zawsze jestem ostrożny z tego typu płatnymi informacjami. Potrafią działać uspokajająco, Ty myślisz sobie „aaa, ok, nie znalazło nic negatywnego na temat auta, więc warto je kupić” – straszny błąd. Dlaczego, napisałem tutaj: Dlaczego przebieg auta wprowadzi Cię w błąd?

 

Weryfikacja przebiegu po numerze VIN jest możliwa

  • w przypadku aut pochodzących z USA. Istnieje tam baza Carfax, do której trafia absolutnie każde auto poruszające się po drogach Stanów Zjednoczonych. I wszelkie zmiany właścicieli, kolizje czy okresowe badania są tam odnotowywane. Razem z przebiegiem. Dostęp do bazy jest płatny.
  • w przypadku aut np. grupy Volkswagena (Audi, Porsche, Seat, Skoda, VW) które odwiedzały autoryzowany serwis (ASO). Dostęp do tej bazy mają jedynie serwisy i niestety od kilku lat przestały dzielić się tą wiedzą ze względu na problemy prawne jakie to generowało. I ja im się wcale nie dziwie, bo ludzie traktowali ich jak darmową infolinię, a często byli stroną sporu prawnego jaki pojawiał się między kupującym a nieuczciwym sprzedającym.
  • w przypadku samochodu zarejestrowanego w Polsce, od około dwóch lat (od 2014 roku) działa baza, która po wpisaniu do systemu numeru VIN, numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji, ZA DARMO poda Ci podstawowe informacje, w tym przebieg samochodu.
  • w przypadku aut ze Skandynawii lub Niderlandów, istnieją ich państwowe systemy (od wielu lat), które dla obywateli tych Państw dostarczają informacji o przebiegu pojazdu.

Ze swojego doświadczenia doradzę Ci, żebyś nie kierował się przebiegiem, lepiej fachowo sprawdź auto przed zakupem. A dlaczego nie warto patrzeć na cyferki? Zrób sobie test i zobacz przykład: Dlaczego przebieg auta wprowadzi Cię w błąd?

 

Kiedy i dlaczego warto sprawdzić numer VIN?

 

sprawdzenie VIN - co oznacza - Dr Lemon

Co oznaczają poszczególne pola numeru VIN? Według normy ISO 3779 stosowanej na całym świecie od 1981 roku. W Ameryce Północnej obowiązuje nieco inny standard kodowania.

Zadzwoń a my skutecznie sprawdzimy VIN dla Ciebie! Powiemy Ci czy warto sprawdzać, i co!

Istnieje ryzyko (zależne od marki i rocznika auta), że numer VIN nie powie Ci w zasadzie nic. Ale i tak warto go potwierdzić. Z jakiego powodu? Przede wszystkim należy sprawdzić czy numer VIN z dowodu rejestracyjnego/dokumentu zakupu zgadza się z tym na, które znajdziesz na nadwoziu. Jeśli tak to dopiero przejdź do dalszej weryfikacji. Jeśli nie to w trybie ekspresowym uciekaj z tego miejsca i wróć z całym oddziałem specjalnym policji. Istnieją darmowe dekodery VIN, bywają one jednak niedokładne i często podają jedynie zbliżone dane. Czego na pewno dowiesz się w przypadku każdego auta? 

  • Zweryfikujesz czy jego pochodzenie jest legalne i nie figuruje w bazach aut kradzionych.
  • Potwierdzisz jego faktyczny rok produkcji.
  • Potwierdzisz jego rynkowe przeznaczenie (dzięki temu unikniesz auta z Wielkie Brytanii po przekładce kierownicy)
  • Dowiesz się z jakim silnikiem auto wyjechało z fabryki (można się zdziwić)

Czego nie powie Ci weryfikacja numeru VIN, powie Ci…

… solidne sprawdzenie auta przed zakupem. Obiektywne i bez udziału przysłowiowego Pana Zdzisia, który podrapie się po brzuchu, przygładzi wąs, stuknie kluczem w dwóch miejscach, kopnie w oponę i powie „no ja tu nic nie widzę, można brać”.

Jak ja sprawdzałem własne auto?

A jak ja sprawdzałem auto, pokazałem Wam w innym wpisie. Obowiązuje zasada: to co możesz – sprawdź samodzielnie. Jeżeli uznasz, że auto rokuje nadzieję to nie ryzykuj i oddaj je na najbardziej obiektywną linię diagnostyki, czyli po prostu sprawdź je przed zakupem. I dostań konkretny raport na ten temat (30 stron, 700 punktów) – a nie opinię losowego mechanika czy stacji diagnostycznej, która w głównej mierze zajmuje się podbijaniem dowodów rejestracyjnych.

Sprawdzenie VIN w pigułce – podsumowanie

Czy warto sprawdzić numer VIN?

Numer VIN jest dla auta tym, czym dla ludzi są odciski palców. Każdy ma swoje unikalne i jedyne na świecie. W momencie gdy kupujemy używany samochód, jego historia jest dla nas tajemnicą, którą należy jak najszybciej rozwikłać, aby mieć pewność, że nie stracimy pieniędzy. Sprawdzenie VIN nie jest panaceum na wątpliwości związane ze stanem technicznym pojazdu, ale z pewnością pomoże w wyciągnięciu kilku podstawowych wniosków przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupnie.

Usługa sprawdzenia numeru VIN jest wliczona w cenę wybranych pakietów i pozwoli uzyskać informację na temat tego konkretnego auta, oczywiście o ile numer z dowodu będzie się zgadzał z tym w pojeździe. Składający się z 17 cyfr numer powie nam, jaka jest marka pojazdu oraz jego model, poznamy rok produkcji, a także kolor nadwozia, rodzaj silnika i używanego paliwa. Istnieje nawet szansa, że dowiemy się także, jaki był oryginalny kolor tapicerki oraz w której fabryce samochód został złożony. Sprawdzenie VIN może się nieco różnić w przypadku każdego producenta – czasem uzyskamy więcej danych, a czasem mniej.

Należy podkreślić, że sprawdzenie VIN daje wgląd wyłącznie w zaksięgowane zdarzenia, więc otrzymana w ten sposób wiedza może okazać się niekompletna. Powinna zatem służyć jako jeden z elementów w procesie decyzyjnym, a nie jego główny wyznacznik. Naturalnie poza przypadkiem, kiedy sprawdzenie numeru VIN wskaże ze 100% pewnością, że auto jest kradzione.

Komu przyda się sprawdzenie VIN?

Zweryfikowanie tego numeru jest dobrą praktyką przy każdej transakcji kupna i sprzedaży auta. Dzięki temu między stronami może zawiązać się nić zaufania. Warto też mieć na uwadze, że ciąg nie zawsze składa się z 17 cyfr. W momencie gdy w jakiś sposób numer został uszkodzony i stał się nieczytelny, właściciel może zdecydować się na jego wymianę. Po tym zabiegu nowy VIN będzie składał się z 12 cyfr. Podczas sprawdzania VIN w samochodach zabytkowych także możemy trafić na niestandardową numerację.

Fachowcy sprawdzający numer VIN doskonale wiedzą, że liczy się nie tylko zgodność wszystkich znaków, ale także ich rozmiar i rozmieszczenie. Zwracają ponadto uwagę na możliwość wystąpienia przeróbek blacharskich.

W przepisach prawa nie istnieją jakiekolwiek zapisy o tym, że umożliwienie sprawdzenia VIN należy do obowiązków sprzedającego. Jest to wyłącznie jego dobra wola. W praktyce jednak, jeśli nie zgodzi się on na taką czynność, możemy przypuszczać, że ma coś do ukrycia. Bywa i tak, że nieuczciwi sprzedawcy zatajają przed kupującym nie zły stan techniczny pojazdu, ale np. brak opłat akcyzowych. Sprawdzenie numeru VIN w systemie ZEFIR 2 jasno powie nam, czy wszystkie należności wobec państwa zostały uregulowane.

W Polsce możemy na własną rękę przeprowadzić sprawdzenie numeru VIN na rządowym portalu. Jednak ta baza danych nie zawiera wszystkich informacji, które mogą przydać się kupującemu, warto więc skorzystać z usług profesjonalnej firmy posiadającej własną bazę i mającej dostęp do danych na całym świecie.

Powiązane artykuły